74. rocznica likwidacji tzw. Zigeunerlager – 2 sierpnia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti

2 sierpnia o godzinie 11.00 na terenie byłego obozu romskiego – tzw. Zigeunerlager w KL Auschwitz- Birkenau, odbędą się uroczystości upamiętniające likwidację tego obozu w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku, podczas której w komorach gazowych zamordowano 2897 pozostałych tam jeszcze Romów. Dziś ten dzień obchodzony jest w wielu krajach jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Uznał go również polski Sejm i Parlament Europejski. Dzień wcześniej, a więc 1 sierpnia, o godzinie 15.00 odbędzie się również ceremonia upamiętniająca przy Krematorium V. 2 sierpnia to jeden z najważniejszych i najbardziej symbolicznych dni dla narodu romskiego.

Details

E-book „Johann Trollmann i romski opór wobec nazistów” wciąż dostępny!

Już niedługo obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti i wspominać ofiary i tych, którzy przetrwali prześladowania reżimu nazistowskiego podczas II wojny światowej. Warto więc jeszcze raz przypomnieć, że dysponujemy polską wersją książki Juda Nirenberga pt. „Johann Trollmann i romski opór wobec nazistów”, wydaną w wersji elektronicznej przez Fundację Dialog-Pheniben w ubiegłym roku.

Details

Księga Dobrych Praktyk już dostępna!

Zgodnie z obietnicą prezentujemy Księgę Dobrych Praktyk działań na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz obcokrajowców. Publikacja ta powstała w ramach projektu o tej samej nazwie, dofinansowanego ze środków National Democratic Institute i realizowanego przez koalicję Stowarzyszenia Żydowskiego CZULENT, Fundacji Zustricz, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz Instytutu Allerhanda w partnerstwie z Fundacją Dialog – Pheniben…

Details

74 rocznica buntu Romów w tzw. Zigeunerlager – 16.05.2018

Dziś obchodzimy 74 rocznicę romskiego buntu na terenie KL Auschwitz-Birkenau. 16 maja 1944 roku więźniowie tzw. Zigeunerlager, ostrzeżeni przez polskiego więźnia Tadeusza Joachimowskiego, uzbrojeni w kamienie, noże, łopaty zapobiegli likwidacji obozu przez SS-manów. Ta heroiczna próba oporu to wciąż mało znany fakt romskiej historii. Zróbmy wszystko, żeby tę datę pamiętać i upamiętniać.

8 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Romów

8 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Romów. Ustanowiono go na IV Światowym Kongresie Romów w 1990 roku, aby uczcić I Światowy Kongres Romów w kwietniu 1971 roku w Londynie. W tym dniu na całym świecie Romowie organizują konferencje, koncerty, festiwale, debaty, dyskusje i wystawy, które mają przybliżyć zarówno kulturę i historię tej największej w Europie mniejszości,…

Details

Fundacja Dialog-Pheniben na DIKH HE NA BISTER – Dachau/Monachium 18-24.03.2018, GALERIA

Zakończyła się pierwsza część opisywanego już wcześniej przez nas programu DIKH HE NA BISTER, która miała miejsce w Niemczech – w Dachau i Monachium w dniach do 18 do 24 marca br. i w której udział brała Sonia Styrkacz  – liderka jednej z grup roboczych, reprezentująca naszą Fundację. Zobaczcie, jak to wyglądało i śledźcie naszą stronę – będziemy informować o dalszych etapach tej inicjatywy!

Details

Fundacja Dialog-Pheniben partnerem Platformy Zgłaszania Zdarzeń Nienawiści ODIHR

Fundacja Dialog-Pheniben została partnerem ODIHR – Biura Instytucji i Demokratycznych i Praw Człowieka, mającego siedzibę w Warszawie i działającego przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) przy pilotażowej fazie wdrażania Platformy Zgłaszania Zdarzeń Nienawiści. Jeśli doświadczyłaś/eś lub widziałeś/aś zdarzenie nienawiści – zgłoś to nam! Na tej stronie: http://osce-hcr-7.betalabs.at/  znajdziecie prosty formularz, który Wam w tym pomoże. Możecie się też tam dowiedzieć, czym jest przestępstwo z nienawiści, mowa nienawiści i dyskryminacja. Nie czekajcie! Razem zmieniajmy rzeczywistość i przeciwdziałajmy nienawiści!

Po co powstała Platforma?

Details

Fundacja Dialog-Pheniben częścią DIKH HE NA BISTER – Dachau/Monachium 18-24.03.2018

Sonia Styrkacz reprezentuje Fundację Dialog-Pheniben jako liderka grupy w ramach inicjatywy Dikh he na Bister – Roma Genocide Remembrance Initiative 2018, realizowanej przez Międzynarodową Sieć Młodzieży Romskiej TernYpe, Centrum Dokumentacji i Kultury Niemieckich Sinti i Romów i współfinansowanej ze środków Programu Erasmus+ Unii Europejskiej i Roma Youth Action Plan Rady Europy. Pierwsza część programu ma miejsce od 18 do 24 marca br. w Dachau i Monachium, druga zaś odbywać się będzie w Polsce – w Krakowie i Oświęcimiu od 29 lipca do 4 sierpnia 2018, w związku z corocznymi obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.

Details

Żegnamy Lidię Ostałowską

Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci Lidii Ostałowskiej, wybitnej autorki reportaży, dziennikarki „Gazety Wyborczej”. Odeszła w niedzielę 21 stycznia 2018 roku. Zawsze bliskie jej były tematy o tych, którym trudniej. Pisała także o Romach. W 2000 roku ukazało się pierwsze wydanie książki „Cygan to Cygan” (drugie wydanie 2012), a w 2011 roku książka reportażowa „Farby…

Details

„Księga Dobrych Praktyk działań na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz obcokrajowców” w Biurze RPO – 17.01.2018, Warszawa – GALERIA

W środę 17 stycznia 2018 roku w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie odbyła się konferencja, na której zaprezentowano Księgę Dobrych Praktyk działań na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz obcokrajowców. Publikacja ta powstała w ramach projektu o tej samej nazwie, dofinansowanego ze środków National Democratic Institute i realizowanego przez koalicję Stowarzyszenia Żydowskiego CZULENT, Fundacji Zustricz, Gminy Wyznaniowej Żydowskiejw Warszawie oraz Instytutu Allerhanda w partnerstwie z Fundacją Dialog – Pheniben oraz Związkiem Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt miał na celu zbadanie jakości współpracy pomiędzy mniejszościami, organizacjami działającymi na rzecz mniejszości, a lokalnymi i krajowymi władzami oraz określenie najbardziej palących potrzeb mniejszości i cudzoziemców. Wkrótce udostępnimy jego wyniki – śledźcie naszą stronę i fb! Tymczasem – zobaczcie, jak to wyglądało.

Details

Wesołych Świąt i Optymistycznego Nowego Roku 2018 od Fundacji Dialog-Pheniben

W tym wyjątkowym świątecznym czasie chcemy Wam życzyć pełnych magii i serdeczności Świąt Bożego Narodzenia, a także tego, aby ten nadchodzący Nowy 2018 Rok napawał optymizmem, pozytywną energią i przekonaniem, że można wszystko, jeśli tylko włoży się w nasz cel energię i pracę. I oczywiście niezmiennie życzymy sobie, że  będziecie nas odwiedzać i że uda…

Details

Fundacja Dialog-Pheniben w pilotażowym programie OBWE – Warszawa, 27.11.2017

W poniedziałek, 27 listopada w siedzibie Biura ds. Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) OBWE przedstawiciele i przedstawicielki kilku organizacji, w tym Fundacji Dialog-Pheniben, testowali Hate Incident Reporting Platform – nową inicjatywę, o której więcej już wkrótce! Zerknijcie, jak to wyglądało.

Details

Seminarium nt. platformy „Stories that move” – 24.11.2017, Muzeum POLIN, Warszawa

Joanna Talewicz-Kwiatkowska z naszej Fundacji 24 listopada br. uczestniczyła w seminarium, które dotyczyło upowszechniania innowacyjnej platformy Stories that Move, której celem jest wspieranie edukacji antydyskryminacyjnej. Platforma jest efektem współpracy międzynarodowej 7 krajów europejskich: Holandii, Niemiec, Austrii, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Polski. Koordynatorem projektu jest Dom Anny Frank w Amsterdamie. Platforma jest dostępna w polskiej wersji językowej.

Details

Fundacja Dialog-Pheniben na wizycie studyjnej NDI i ENAR – 19-23.11.2017, Bruksela

Sonia Styrkacz reprezentowała Fundację Dialog-Pheniben podczas wizyty studyjnej, organizowanej przez National Democratic Insitute i European Network Against Racism i skupiającej organizacje z wielu krajów europejskich, w tym koalicję realizującą projekt „Księga Dobrych Praktyk”, o którym już tu czytaliście. W ramach wizyty odbyły się spotkania z przedstawicielami i przedstawicielkami m.in. Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego (w tym z europosłem Michałem Boni z Polski oraz romską europosłanką ze Szwecji Sorayą Post), jak również Open Society Foundation. Dzięki zdjęciom poczujecie, jakbyście też tam byli!

Details

Fundacja patronem wystawy „Pożegnanie taboru” – 19.11.2017, Kielce

Fundacja Dialog-Pheniben objęła patronatem wystawę POŻEGNANIE TABORU w fotografiach Andrzeja Polakowskiego z lat 1966-1967. Wernisaż oraz spotkanie z autorem fotografii odbędzie się 19 listopada o godzinie 16 w Muzeum Dialogu Kultur, Rynek 3, Kielce. Koordynatorką wystawy jest Agnieszka Caban. Serdecznie zapraszamy!

Details

IV edycja Festiwalu Wielokulturowego Interkulturalia – 20-22.10.2017, Kraków

W imieniu Stowarzyszenia INTERKULTURALNI.PL zapraszamy na IV edycję Festiwalu INTERKULTURALIA. Jak informują organizatorzy, program jest dopięty, bogaty i dostępny dla wszystkich mieszkańców Krakowa. A w nim między innymi: Koncert Mamadou&SamaYoon, debaty, warsztaty, pikniki.Festiwal Interkulturalia jest dofinansowany przez Gminę Miejską Kraków. Program znajdziecie poniżej.

Serdecznie zapraszamy!

Details

Międzynarodowa konferencja edukacyjna „Uczyć o ludobójstwie” – Muzeum POLIN, 8 – 9.10.2017, g.10-18

Za nami pierwszy dzień Międzynarodowej Konferencji Edukacyjnej Uczyć o ludobójstwie, organizowanej przez Muzeum Polin w dniach 8-9 października 2017. W panelu eksperckim pt. Różne oblicza ludobójstwa wystąpiła prezeska naszej Fundacji – dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska z prelekcją pt. Zapomniana lekcja historii – dlaczego nie uczymy o Zagładzie Romów?. W w/w panelu, moderowanym przez Piotra Pytlakowskiego, wypowiadali się także Konstanty Gebert i Alex Danzig. Opis i program konferencji znajdziecie poniżej. Konferencja tłumaczona jest symultanicznie na język polski i angielski.

Details

„Cygańskie wróżki, romscy przestępcy – co wiemy o Romach o Polsce?” – 11.10.2017, godz. 17.00, Kraków

11 października o godz. 17:00 Stowarzyszenie INTERKULTURALNI.PL zaprasza do Spółdzielni Ogniwo (Paulińska 28, Kraków) na kolejne warsztaty przedfestiwalowe organizowane w Ramach Festiwalu INTERKULTURALIA. Tym razem warsztaty pt. „Cygańskie wróżki, romscy przestępcy- co wiemy o Romach o Polsce?” poprowadzi prezeska Fundacji Dialog-Pheniben – dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska z Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ. Warsztaty są bezpłatne. Ilość miejsc ograniczona. Organizatorzy proszą chętnych o przesłanie imienia i nazwiska na adres: biuro@interkulturalni.pl do 9 października. Serdecznie zapraszamy! Poniżej znajdziecie informacje o warsztatach.

Details

Fundacja Dialog-Pheniben partnerem projektu „Księga Dobrych Praktyk…”

Księga Dobrych Praktyk/Działań na Rzecz Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Cudzoziemców to projekt, skupiający się na analizie działań na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz obcokrajowców, wspierany jest przez National Democratic Institute oraz wdrażany pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Realizowany jest przez koalicję organizacji w składzie:
– Stowarzyszenie Żydowskie CZULENT (reprezentujące mniejszość żydowską),
– Fundacje Zustricz Foundation (reprezentująca społeczność ukraińską),
– Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie (reprezentująca mniejszość żydowska)
– Instytut Allehandra Institute (organizacja większościowa) we współpracy z
– Fundacja Dialog – Pheniben (reprezentująca mniejszość romską)
– Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej (reprezentujący mniejszość tatarską i muzułmańską).

Details

Alfreda Markowska została honorową obywatelką Gorzowa Wielkopolskiego – 15.09.2017

Alfreda Markowska, romska Irena Sendlerowa, która podczas wojny uratowała 50 dzieci romskich i polskich, została honorową obywatelką Gorzowa Wielkopolskiego. Uroczyste nadanie tytułu nastąpiło podczas Rady Miasta 15 września br. Z tej okazji przypominamy artykuł Magdaleny Kicińskiej i Justyny Pobiedzińskiej w numerze 18 kwartalnika Dialog-Pheniben właśnie o Alfredzie „Nonci” Markowskiej. Przeczytajcie – tekst nosi tytuł „Tego…

Details

Kolejna konferencja w ramach projektu „INTERFAITH And Interethnic Coalition-Building To Combat Xenophobia And Religious-Based Discrimination” – 8-9.09.2017, Kraków – GALERIA

Obejrzyjcie fotorelację z kolejnej konferencji realizowanej w ramach projektu „INTERFAITH And Interethnic Coalition-Building To Combat Xenophobia And Religious-Based Discrimination”, która odbyła się w Krakowie w dniach 8-9 września w Urzędzie Miasta Krakowa.

W projekcie uczestniczy Sonia Styrkacz, która także podczas konferencji reprezentowała naszą Fundację.

Details

Malowanie jest aktem wojny – Gabi Jimenez – WIDEO

Przypominamy świetny wywiad z Gabi Jimenezem – artystą wszechstronnym. O tym, dlaczego nie można jego zdaniem mówić o cygańskiej sztuce, a także jak gra na gitarze, dowiecie się z zamieszczonego poniżej krótkiego filmu z fragmentami rozmowy z tym energicznym twórcą. Zapraszamy też do Multimediów po więcej filmików edukacyjnych.

Details

Działania edukacyjne 2-4.08.2017 – POLIN i Fundacja Dialog-Pheniben – GALERIA

Już po raz kolejny Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wraz z Fundacją Dialog-Pheniben zapewniło bogaty i ciekawy program edukacyjno-kulturalny, który towarzyszył obchodom Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Odbyły się intensywne, dwudniowe szkolenie, jak również seminarium z wykładem otwierającym dr Joanny Talewicz-Kwiatkowskiej i warsztatami dla praktyków, zajmujących się problematyką upamiętniania. Mamy nadzieję – do zobaczenia w przyszłym roku! A tymczasem – zerknijcie na kilka zdjęć.

Details

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów – 73 rocznica likwidacji tzw. Zigeunerlager – 2.08.2017

2 sierpnia br o godzinie 11.00 na terenie byłego obozu romskiego – tzw. Zigeunerlager w KL Auschwitz- Birkenau, odbędą się uroczystości upamiętniające 73 rocznicę likwidacji tego obozu w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku, podczas której w komorach gazowych zamordowano 2897 pozostałych tam jeszcze Romów. Dziś ten dzień obchodzony jest w wielu krajach jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Uznał go również polski Sejm i Parlament Europejski. Dzień wcześniej, 1 sierpnia o 15.15 odbędzie się uroczystość upamiętniająca pod Krematorium V.

Fot. Jarosław Praszkiewicz

Details

Seminarium „Pamięć o Zagładzie Romów” – 4.08.2017, Muzeum POLIN, Warszawa

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Fundacja Dialog-Pheniben zapraszają na bezpłatne seminarium „Pamięć o Zagładzie Romów”, które odbędzie się 4 sierpnia br. w Muzeum w godzinach od 11.30 do 17.30. Udział w seminarium jest bezpłatny, trzeba się jedynie zarejestrować do 24 lipca – możecie to zrobić tutaj: https://pamiecozagladzieromow.konfeo.com/pl/groups

Zapraszamy Was serdecznie – będzie interesująco i inspirująco!

Program znajdziecie poniżej.

Details

„Romowie w Polsce – wyobrażenia, spotkania, postawy” – warsztaty antydyskryminacyjne 2-3.08.2017

W ramach obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Romów (2 sierpnia), Muzeum POLIN zaprasza do udziału w dwudniowych, 14-godzinnych warsztatach antydyskryminacyjnych „Romowie w Polsce – wyobrażenia, spotkania, postawy”. Warsztaty poprowadzą edukatorki Fundacji Dialog-Pheniben. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Jeszcze do 24 lipca można się rejestrować – formularz znajdziecie tu: https://romowiewpolsce.konfeo.com/pl/groups

Details

Konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „Razem w Europie. Jeden cel”

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „Razem w Europie. Jeden cel”.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) zaprasza szkoły, organizacje pozarządowe oraz placówki kształceniowe do udziału w w/w konkursie. Do 20 września 2017 roku PNWM czeka na zgłoszenia projektów spotkań młodzieży z Polski i Niemiec poświęconych różnorodności, poszanowaniu praw człowieka i kształtowaniu postawy tolerancji.

Details

73 rocznica buntu Romów w tzw. Zigeunerlager – 16.05.2017

Dziś obchodzimy 73 rocznicę romskiego buntu na terenie KL Auschwitz-Birkenau. 16 maja 1944 roku więźniowie tzw. Zigeunerlager, ostrzeżeni przez polskiego więźnia Tadeusza Joachimowskiego, uzbrojeni w kamienie, noże, łopaty zapobiegli likwidacji obozu przez SS-manów. Ta heroiczna próba oporu to wciąż mało znany fakt romskiej historii. Zróbmy wszystko, żeby tę datę pamiętać i upamiętniać.

Seminarium eksperckie Edukacja antydyskryminacyjna. Jak? Gdzie? Dla kogo? – GALERIA

W piątek 12 maja 2017 roku zakończyło się trzydniowe seminarium Edukacja antydyskryminacyjna. Jak? Gdzie? Dla kogo?, organizowane przez Muzeum Polin w partnerstwie z Fundacją Dialog-Pheniben i Centrum Żydowskim w Oświęcimiu i dofinansowane ze środków Fundacji EVZ. Nie zabrakło ciekawych i gorących dyskusji, interesujących wystąpień i praktycznych rozwiązań. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

Details

Edukacja antydyskryminacyjna. Jak? Gdzie? Dla kogo? – Seminarium eksperckie – 10-12.05.2017, Muzeum POLIN

Muzeum POLIN, wspólnie z Centrum Żydowskim w Oświęcimiu i Fundacją Dialog-Pheniben serdecznie zapraszają na seminarium zatytułowane „Edukacja antydyskryminacyjna. Jak? Gdzie? Dla kogo?”. Seminarium jest podsumowaniem programu szkoleń antydyskryminacyjnych adresowanych do szkół i policji, realizowanego od marca 2016 roku dzięki dotacji fundacji „Pamięć-Odpowiedzialność-Przyszłość (EVZ)”. Nie może Was zabraknąć w Warszawie od 10 do 12 maja!

Details

Fundacja Dialog-Pheniben partnerem międzynarodowej konferencji „Wielokulturowość – fakt społeczny czy nieudany projekt polityczny?” – 22.05.2017, Kraków

Zakład Polityki Etnokulturowej i Katedra Kulturoznawstwa Międzynarodowego Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ oraz partnerzy: Fundacja Dialog-Pheniben i Stowarzyszenie INTERKULTURALNI.PL mają zaszczyt zaprosić na międzynarodową konferencję pt. Wielokulturowość – fakt społeczny czy nieudany projekt polityczny?/ Multiculturalism – social fact or failed political project?. Konferencja odbędzie się 22 maja 2017 roku w Willi Decjusza w Krakowie. Wykład otwierający konferencję wygłosi prof. dr hab. Wojciech Burszta.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25 kwietnia 2017. Więcej informacji znajdziecie poniżej.

Details

Promocja książki „Kierunek przyszłość: 25 lat wolności a Romowie” – 19.04.2017, godz.18.00, Kraków

Serdecznie zapraszamy na prezentację książki „Kierunek przyszłość: 25 lat wolności a Romowie”, która odbędzie się w środę 19 kwietnia br. w Centrum Kultury Żydowskiej Judaica w Krakowie o godzinie 18.00 (ul. Meiselsa 17). W spotkaniu uczestniczyć będą autorzy książki: Sławomir Kapralski, Małgorzata Kołaczek i Joanna Talewicz-Kwiatkowska. Jeśli interesuje Cię sytuacja Romów i liderów romskich na…

Details

Międzynarodowy Dzień Romów – 8 kwietnia

Świętujcie dziś z nami Międzynarodowy Dzień Romów,obchodzony co roku 8 kwietnia. Ustanowiono go na IV Światowym Kongresie Romów w 1990 roku, aby uczcić I Światowy Kongres Romów w kwietniu 1971 roku pod Londynem. W tym dniu na całym świecie Romowie organizują konferencje, koncerty, festiwale, debaty, dyskusje i wystawy, które mają przybliżyć zarówno kulturę i historię…

Details

Fundacja Dialog-Pheniben partnerem Oświęcimskiego Forum Praw Człowieka 18-19 maja 2017

Fundacja Dialog-Pheniben po raz kolejny została partnerem Oświęcimskiego Forum Praw Człowieka. W ramach działań Oświęcimskiego Forum Praw Człowieka zapraszamy do udziału
w IV. Międzynarodowej konferencji Europa wobec wyzwań XXI wieku (Oświęcim, 18-19 maja 2017 r.). Tegoroczny temat przewodni konferencji to: Bohaterowie i antybohaterowie.

Władysław Frasyniuk, Janina Ochojska, Monika Płatek, Jean-Yves Potel, Anna Wolff-Powęska, Mariusz Wołos, Henryk Woźniakowski, Andrzej Zoll – to tylko część znakomitych gości tegorocznej edycji. Poniżej znajdziecie informację o konferencji oraz formularz rejestracyjny.

Details

Ruszył nabór na kolejną edycję seminarium „Sinti i Romowie w Europie – tożsamość, historia, pamięć” – 29.07. – 04.08.2017, Oświęcim

Jak co roku, zapraszamy na polsko-niemieckie seminarium pt. „Sinti i Romowie w Europie – tożsamość, historia, pamięć”, które odbędzie się w dniach 29.07-4.08.2017 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, ul. Legionów 11. Jeśli masz poniżej 26 lat i chcesz lepiej poznać historię Romów i Europy, a także nawiązać kontakty z rówieśnikami z Niemiec, te warsztaty są właśnie dla Ciebie!

Details

Zamykamy fanpage kwartalnika, ale FB Fundacji nadal działa!

Za kilka dni facebookowy fanpage kwartalnika Dialog-Pheniben zostanie zamknięty. Nie jesteśmy już jako Fundacja Dialog-Pheniben wydawcą wspomnianego pisma. Nie oznacza to jednak, że przestajemy działać! Wciąż jesteśmy i będziemy aktywni. Obecnie realizujemy kilka projektów edukacyjnych oraz przygotowujemy się do kolejnych. W obszarze w którym działamy jest wiele do zrobienia, dlatego dalej będziemy kontynuować nasze aktywności.…

Details

Opinia Prezeski Fundacji Joanny Talewicz-Kwiatkowskiej na portalu ngo.pl

Jeśli interesuje Cię rola organizacji pozarządowych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i reagowaniu na przejawy dyskryminacji, nie możesz przegapić diagnozy Prezeski Fundacji Dialog-Pheniben Joanny Talewicz-Kwiatkowskiej pt. NGO skleją społeczeństwo? Nie z każdym można rozmawiać, która ukazała się na portalu ngo.pl.

Details

Ostatnie warsztaty w ramach projektu „INTERFAITH And Interethnic Coalition-Building To Combat Xenophobia And Religious-Based Discrimination”

W dniach 17 do 19 marca br. w Krakowie odbył się ostatni cykl warsztatów dla przedstawicieli organizacji pozarządowych w ramach projektu „INTERFAITH And Interethnic Coalition-Building To Combat Xenophobia And Religious-Based Discrimination”. Projekt realizowany jest przez National Democratic Institute ze środków Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor – US Department of State. Fundację Dialog-Pheniben reprezentowała Sonia Styrkacz.

Details

III zjazd Akademii Edukacji Antydyskryminacyjnej – Oświęcim, 28-29.01.2017

Za nami trzeci zjazd Akademii Edukacji Antydyskryminacyjnej – projektu, realizowanego wspólnie przez Centrum Żydowskie w Oświęcimiu i Fundację Dialog-Pheniben i przeznaczonego dla nauczycieli i nauczycielki ze szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Tym razem cały weekend poświęcony był problematyce romskiej. Zapraszamy do obejrzenia galerii z warsztatów.

Details

Akademia Praw Człowieka Humanity in Action Polska – ostatnie dni rekrutacji

Jeszcze tylko do niedzieli 29 stycznia 2017 można zgłaszać się do udziału w Międzynarodowej Akademii Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej „Inkubator idei”(Humanity in Action Fellowship 2017). Tegoroczne edycje programu odbędą się w dniach 26 maja – 25 czerwca 2017 r. w Warszawie i Berlinie oraz od 5 do 30 lipca 2017 r. w Atlancie. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, zachęcamy do zapoznania się z informacjami od organizatorów (poniżej) i wypełnienia aplikacji. Limit wieku: 28 lat.

Details

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2017 od Fundacji Dialog-Pheniben

Już niedługo na chwilę się zatrzymamy, zasiądziemy przy wspólnym stole i będziemy wspólnie celebrować rodzinny i duchowy czas. W tym wyjątkowym okresie chcielibyśmy życzyć Wam wszystkim cudownych Świąt i wspaniałego Nowego Roku 2017 pełnego tylko dobrych i pozytywnych dla Was przełomów. Mamy również nadzieję, że w przyszłych roku nadal będziecie nas odwiedzać i że uda…

Details

Konferencja „Discovering Roma Genocide in Central Europe” 9.12.2016, Bratysława – Galeria

W piątek 9 grudnia br. w Bratysławie odbyła się międzynarodowa konferencja „Discovering Roma Genocide in Central Europe”, zorganizowana w ramach projektu o tym samym tytule, realizowanego przez Fundację Milana Simecki ze Słowacji w partnerstwie z organizacjami zajmującymi się problematyką romską z kolejnych 6 krajów: Szwecji, Czech, Rumunii, Węgier, Chorwacji i Polski. Fundacja Dialog-Pheniben – partner projektu – reprezentowana była przez dr Kingę Orzeł-Dereń. Zdjęcia z wydarzenia i program konferencji przedstawiamy poniżej.

Details

Zapraszamy na rozmowę „Z Facebookiem o poziomie dyskusji” – Pauza In Garden, Kraków, 25.11.2016, g.14.00

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu pt. „Z Facebookiem o poziomie dyskusji”, organizowanej przez Różę Thun i HejtStop, która odbędzie się 25 listopada br. o godzinie 14.00 w Pauzie In Garden w Krakowie (ul. Rajska 14). W spotkaniu wezmą udział: Julie de Bailliencourt z Dublina (Facebook EMEA Safety and Policy Manager), jak również Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna), Joanna Grabarczyk (HejtStop) oraz ksiądz Jacek Siepsiak.

Organizatorzy proszą o potwierdzenie udziału do 23.11.2016 na adres: biuro@rozathun.pl 

Details

Dyskusja panelowa: Kobiety pamiętają nazistowskie ludobójstwo Romów – Fundacja EVZ, Berlin, 22.11.2016, g.19.00

We wtorek 22.11.2016 o godzinie 19.00 odbyła się dyskusja panelowa, organizowana przez Fundację EVZ: Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość w jej siedzibie.

Zaproszono na nią panelistki z Polski (dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska – prezeska Fundacji Dialog-Pheniben), Niemiec (Dotschy Reinhardt, reprezentująca Romów i Sinti z rejonu Berlina z organizacji Romnokher) i Ukrainy (dr Natalja Zinevych).

Details

Debaty w ramach projektu „Spojrzenia…” P FIO – VIDEO

Zapraszamy do zapoznania się z zapisem 3 debat na temat różnych aspektów życia społeczności romskich w Polsce i Europie, które odbyły się w latach 2014-2016 w ramach projektu „Spojrzenia – półrocznik społeczno-kulturalny”, dofinansowanego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Ciekawe dyskusje i mnóstwo wiedzy gwarantowane!

Details

Ostatnia debata w ramach projektu „Spojrzenia…” P FIO – 15.11.2016, g.19.00, Warszawa, Pracownia Duży Pokój

Już niedługo dostępny będzie online półrocznik Dialog-Pheniben. Zajmujemy się w nim m.in. zagadnieniem imigrantów w Polsce. Jeśli nie możecie doczekać, zapraszamy we wtorek 15 listopada o 19.00 do Pracowni Duży Pokój (ul. Warecka 4/6, wejście od ul. Kubusia Puchatka). Wspólnie ze Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna i Fundacją Picture.doc organizujemy spotkanie pt. „Kogo i jak witamy w naszych miastach? Rozmowa o politykach miejskich wobec migrantek i migrantów”.

Details