„Księga Dobrych Praktyk działań na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz obcokrajowców” w Biurze RPO – 17.01.2018, Warszawa – GALERIA

W środę 17 stycznia 2018 roku w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie odbyła się konferencja, na której zaprezentowano Księgę Dobrych Praktyk działań na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz obcokrajowców. Publikacja ta powstała w ramach projektu o tej samej nazwie, dofinansowanego ze środków National Democratic Institute i realizowanego przez koalicję Stowarzyszenia Żydowskiego CZULENT, Fundacji Zustricz, Gminy Wyznaniowej Żydowskiejw Warszawie oraz Instytutu Allerhanda w partnerstwie z Fundacją Dialog – Pheniben oraz Związkiem Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt miał na celu zbadanie jakości współpracy pomiędzy mniejszościami, organizacjami działającymi na rzecz mniejszości, a lokalnymi i krajowymi władzami oraz określenie najbardziej palących potrzeb mniejszości i cudzoziemców. Wkrótce udostępnimy jego wyniki – śledźcie naszą stronę i fb! Tymczasem – zobaczcie, jak to wyglądało.

Details

Wesołych Świąt i Optymistycznego Nowego Roku 2018 od Fundacji Dialog-Pheniben

W tym wyjątkowym świątecznym czasie chcemy Wam życzyć pełnych magii i serdeczności Świąt Bożego Narodzenia, a także tego, aby ten nadchodzący Nowy 2018 Rok napawał optymizmem, pozytywną energią i przekonaniem, że można wszystko, jeśli tylko włoży się w nasz cel energię i pracę. I oczywiście niezmiennie życzymy sobie, że  będziecie nas odwiedzać i że uda…

Details

Fundacja Dialog-Pheniben w pilotażowym programie OBWE – Warszawa, 27.11.2017

W poniedziałek, 27 listopada w siedzibie Biura ds. Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) OBWE przedstawiciele i przedstawicielki kilku organizacji, w tym Fundacji Dialog-Pheniben, testowali Hate Incident Reporting Platform – nową inicjatywę, o której więcej już wkrótce! Zerknijcie, jak to wyglądało.

Details

Seminarium nt. platformy „Stories that move” – 24.11.2017, Muzeum POLIN, Warszawa

Joanna Talewicz-Kwiatkowska z naszej Fundacji 24 listopada br. uczestniczyła w seminarium, które dotyczyło upowszechniania innowacyjnej platformy Stories that Move, której celem jest wspieranie edukacji antydyskryminacyjnej. Platforma jest efektem współpracy międzynarodowej 7 krajów europejskich: Holandii, Niemiec, Austrii, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Polski. Koordynatorem projektu jest Dom Anny Frank w Amsterdamie. Platforma jest dostępna w polskiej wersji językowej.

Details

Fundacja Dialog-Pheniben na wizycie studyjnej NDI i ENAR – 19-23.11.2017, Bruksela

Sonia Styrkacz reprezentowała Fundację Dialog-Pheniben podczas wizyty studyjnej, organizowanej przez National Democratic Insitute i European Network Against Racism i skupiającej organizacje z wielu krajów europejskich, w tym koalicję realizującą projekt „Księga Dobrych Praktyk”, o którym już tu czytaliście. W ramach wizyty odbyły się spotkania z przedstawicielami i przedstawicielkami m.in. Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego (w tym z europosłem Michałem Boni z Polski oraz romską europosłanką ze Szwecji Sorayą Post), jak również Open Society Foundation. Dzięki zdjęciom poczujecie, jakbyście też tam byli!

Details

Fundacja patronem wystawy „Pożegnanie taboru” – 19.11.2017, Kielce

Fundacja Dialog-Pheniben objęła patronatem wystawę POŻEGNANIE TABORU w fotografiach Andrzeja Polakowskiego z lat 1966-1967. Wernisaż oraz spotkanie z autorem fotografii odbędzie się 19 listopada o godzinie 16 w Muzeum Dialogu Kultur, Rynek 3, Kielce. Koordynatorką wystawy jest Agnieszka Caban. Serdecznie zapraszamy!

Details

IV edycja Festiwalu Wielokulturowego Interkulturalia – 20-22.10.2017, Kraków

W imieniu Stowarzyszenia INTERKULTURALNI.PL zapraszamy na IV edycję Festiwalu INTERKULTURALIA. Jak informują organizatorzy, program jest dopięty, bogaty i dostępny dla wszystkich mieszkańców Krakowa. A w nim między innymi: Koncert Mamadou&SamaYoon, debaty, warsztaty, pikniki.Festiwal Interkulturalia jest dofinansowany przez Gminę Miejską Kraków. Program znajdziecie poniżej.

Serdecznie zapraszamy!

Details

Międzynarodowa konferencja edukacyjna „Uczyć o ludobójstwie” – Muzeum POLIN, 8 – 9.10.2017, g.10-18

Za nami pierwszy dzień Międzynarodowej Konferencji Edukacyjnej Uczyć o ludobójstwie, organizowanej przez Muzeum Polin w dniach 8-9 października 2017. W panelu eksperckim pt. Różne oblicza ludobójstwa wystąpiła prezeska naszej Fundacji – dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska z prelekcją pt. Zapomniana lekcja historii – dlaczego nie uczymy o Zagładzie Romów?. W w/w panelu, moderowanym przez Piotra Pytlakowskiego, wypowiadali się także Konstanty Gebert i Alex Danzig. Opis i program konferencji znajdziecie poniżej. Konferencja tłumaczona jest symultanicznie na język polski i angielski.

Details

„Cygańskie wróżki, romscy przestępcy – co wiemy o Romach o Polsce?” – 11.10.2017, godz. 17.00, Kraków

11 października o godz. 17:00 Stowarzyszenie INTERKULTURALNI.PL zaprasza do Spółdzielni Ogniwo (Paulińska 28, Kraków) na kolejne warsztaty przedfestiwalowe organizowane w Ramach Festiwalu INTERKULTURALIA. Tym razem warsztaty pt. „Cygańskie wróżki, romscy przestępcy- co wiemy o Romach o Polsce?” poprowadzi prezeska Fundacji Dialog-Pheniben – dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska z Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ. Warsztaty są bezpłatne. Ilość miejsc ograniczona. Organizatorzy proszą chętnych o przesłanie imienia i nazwiska na adres: biuro@interkulturalni.pl do 9 października. Serdecznie zapraszamy! Poniżej znajdziecie informacje o warsztatach.

Details

Fundacja Dialog-Pheniben partnerem projektu „Księga Dobrych Praktyk…”

Księga Dobrych Praktyk/Działań na Rzecz Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Cudzoziemców to projekt, skupiający się na analizie działań na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz obcokrajowców, wspierany jest przez National Democratic Institute oraz wdrażany pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Realizowany jest przez koalicję organizacji w składzie:
– Stowarzyszenie Żydowskie CZULENT (reprezentujące mniejszość żydowską),
– Fundacje Zustricz Foundation (reprezentująca społeczność ukraińską),
– Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie (reprezentująca mniejszość żydowska)
– Instytut Allehandra Institute (organizacja większościowa) we współpracy z
– Fundacja Dialog – Pheniben (reprezentująca mniejszość romską)
– Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej (reprezentujący mniejszość tatarską i muzułmańską).

Details

Alfreda Markowska została honorową obywatelką Gorzowa Wielkopolskiego – 15.09.2017

Alfreda Markowska, romska Irena Sendlerowa, która podczas wojny uratowała 50 dzieci romskich i polskich, została honorową obywatelką Gorzowa Wielkopolskiego. Uroczyste nadanie tytułu nastąpiło podczas Rady Miasta 15 września br. Z tej okazji przypominamy artykuł Magdaleny Kicińskiej i Justyny Pobiedzińskiej w numerze 18 kwartalnika Dialog-Pheniben właśnie o Alfredzie „Nonci” Markowskiej. Przeczytajcie – tekst nosi tytuł „Tego…

Details

Kolejna konferencja w ramach projektu „INTERFAITH And Interethnic Coalition-Building To Combat Xenophobia And Religious-Based Discrimination” – 8-9.09.2017, Kraków – GALERIA

Obejrzyjcie fotorelację z kolejnej konferencji realizowanej w ramach projektu „INTERFAITH And Interethnic Coalition-Building To Combat Xenophobia And Religious-Based Discrimination”, która odbyła się w Krakowie w dniach 8-9 września w Urzędzie Miasta Krakowa.

W projekcie uczestniczy Sonia Styrkacz, która także podczas konferencji reprezentowała naszą Fundację.

Details

Malowanie jest aktem wojny – Gabi Jimenez – WIDEO

Przypominamy świetny wywiad z Gabi Jimenezem – artystą wszechstronnym. O tym, dlaczego nie można jego zdaniem mówić o cygańskiej sztuce, a także jak gra na gitarze, dowiecie się z zamieszczonego poniżej krótkiego filmu z fragmentami rozmowy z tym energicznym twórcą. Zapraszamy też do Multimediów po więcej filmików edukacyjnych.

Details

Działania edukacyjne 2-4.08.2017 – POLIN i Fundacja Dialog-Pheniben – GALERIA

Już po raz kolejny Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wraz z Fundacją Dialog-Pheniben zapewniło bogaty i ciekawy program edukacyjno-kulturalny, który towarzyszył obchodom Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Odbyły się intensywne, dwudniowe szkolenie, jak również seminarium z wykładem otwierającym dr Joanny Talewicz-Kwiatkowskiej i warsztatami dla praktyków, zajmujących się problematyką upamiętniania. Mamy nadzieję – do zobaczenia w przyszłym roku! A tymczasem – zerknijcie na kilka zdjęć.

Details

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów – 73 rocznica likwidacji tzw. Zigeunerlager – 2.08.2017

2 sierpnia br o godzinie 11.00 na terenie byłego obozu romskiego – tzw. Zigeunerlager w KL Auschwitz- Birkenau, odbędą się uroczystości upamiętniające 73 rocznicę likwidacji tego obozu w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku, podczas której w komorach gazowych zamordowano 2897 pozostałych tam jeszcze Romów. Dziś ten dzień obchodzony jest w wielu krajach jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Uznał go również polski Sejm i Parlament Europejski. Dzień wcześniej, 1 sierpnia o 15.15 odbędzie się uroczystość upamiętniająca pod Krematorium V.

Fot. Jarosław Praszkiewicz

Details

Seminarium „Pamięć o Zagładzie Romów” – 4.08.2017, Muzeum POLIN, Warszawa

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Fundacja Dialog-Pheniben zapraszają na bezpłatne seminarium „Pamięć o Zagładzie Romów”, które odbędzie się 4 sierpnia br. w Muzeum w godzinach od 11.30 do 17.30. Udział w seminarium jest bezpłatny, trzeba się jedynie zarejestrować do 24 lipca – możecie to zrobić tutaj: https://pamiecozagladzieromow.konfeo.com/pl/groups

Zapraszamy Was serdecznie – będzie interesująco i inspirująco!

Program znajdziecie poniżej.

Details

„Romowie w Polsce – wyobrażenia, spotkania, postawy” – warsztaty antydyskryminacyjne 2-3.08.2017

W ramach obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Romów (2 sierpnia), Muzeum POLIN zaprasza do udziału w dwudniowych, 14-godzinnych warsztatach antydyskryminacyjnych „Romowie w Polsce – wyobrażenia, spotkania, postawy”. Warsztaty poprowadzą edukatorki Fundacji Dialog-Pheniben. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Jeszcze do 24 lipca można się rejestrować – formularz znajdziecie tu: https://romowiewpolsce.konfeo.com/pl/groups

Details

Konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „Razem w Europie. Jeden cel”

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży „Razem w Europie. Jeden cel”.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) zaprasza szkoły, organizacje pozarządowe oraz placówki kształceniowe do udziału w w/w konkursie. Do 20 września 2017 roku PNWM czeka na zgłoszenia projektów spotkań młodzieży z Polski i Niemiec poświęconych różnorodności, poszanowaniu praw człowieka i kształtowaniu postawy tolerancji.

Details

73 rocznica buntu Romów w tzw. Zigeunerlager – 16.05.2017

Dziś obchodzimy 73 rocznicę romskiego buntu na terenie KL Auschwitz-Birkenau. 16 maja 1944 roku więźniowie tzw. Zigeunerlager, ostrzeżeni przez polskiego więźnia Tadeusza Joachimowskiego, uzbrojeni w kamienie, noże, łopaty zapobiegli likwidacji obozu przez SS-manów. Ta heroiczna próba oporu to wciąż mało znany fakt romskiej historii. Zróbmy wszystko, żeby tę datę pamiętać i upamiętniać.

Seminarium eksperckie Edukacja antydyskryminacyjna. Jak? Gdzie? Dla kogo? – GALERIA

W piątek 12 maja 2017 roku zakończyło się trzydniowe seminarium Edukacja antydyskryminacyjna. Jak? Gdzie? Dla kogo?, organizowane przez Muzeum Polin w partnerstwie z Fundacją Dialog-Pheniben i Centrum Żydowskim w Oświęcimiu i dofinansowane ze środków Fundacji EVZ. Nie zabrakło ciekawych i gorących dyskusji, interesujących wystąpień i praktycznych rozwiązań. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

Details

Edukacja antydyskryminacyjna. Jak? Gdzie? Dla kogo? – Seminarium eksperckie – 10-12.05.2017, Muzeum POLIN

Muzeum POLIN, wspólnie z Centrum Żydowskim w Oświęcimiu i Fundacją Dialog-Pheniben serdecznie zapraszają na seminarium zatytułowane „Edukacja antydyskryminacyjna. Jak? Gdzie? Dla kogo?”. Seminarium jest podsumowaniem programu szkoleń antydyskryminacyjnych adresowanych do szkół i policji, realizowanego od marca 2016 roku dzięki dotacji fundacji „Pamięć-Odpowiedzialność-Przyszłość (EVZ)”. Nie może Was zabraknąć w Warszawie od 10 do 12 maja!

Details

Fundacja Dialog-Pheniben partnerem międzynarodowej konferencji „Wielokulturowość – fakt społeczny czy nieudany projekt polityczny?” – 22.05.2017, Kraków

Zakład Polityki Etnokulturowej i Katedra Kulturoznawstwa Międzynarodowego Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ oraz partnerzy: Fundacja Dialog-Pheniben i Stowarzyszenie INTERKULTURALNI.PL mają zaszczyt zaprosić na międzynarodową konferencję pt. Wielokulturowość – fakt społeczny czy nieudany projekt polityczny?/ Multiculturalism – social fact or failed political project?. Konferencja odbędzie się 22 maja 2017 roku w Willi Decjusza w Krakowie. Wykład otwierający konferencję wygłosi prof. dr hab. Wojciech Burszta.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25 kwietnia 2017. Więcej informacji znajdziecie poniżej.

Details

Promocja książki „Kierunek przyszłość: 25 lat wolności a Romowie” – 19.04.2017, godz.18.00, Kraków

Serdecznie zapraszamy na prezentację książki „Kierunek przyszłość: 25 lat wolności a Romowie”, która odbędzie się w środę 19 kwietnia br. w Centrum Kultury Żydowskiej Judaica w Krakowie o godzinie 18.00 (ul. Meiselsa 17). W spotkaniu uczestniczyć będą autorzy książki: Sławomir Kapralski, Małgorzata Kołaczek i Joanna Talewicz-Kwiatkowska. Jeśli interesuje Cię sytuacja Romów i liderów romskich na…

Details

Międzynarodowy Dzień Romów – 8 kwietnia

Świętujcie dziś z nami Międzynarodowy Dzień Romów,obchodzony co roku 8 kwietnia. Ustanowiono go na IV Światowym Kongresie Romów w 1990 roku, aby uczcić I Światowy Kongres Romów w kwietniu 1971 roku pod Londynem. W tym dniu na całym świecie Romowie organizują konferencje, koncerty, festiwale, debaty, dyskusje i wystawy, które mają przybliżyć zarówno kulturę i historię…

Details

Fundacja Dialog-Pheniben partnerem Oświęcimskiego Forum Praw Człowieka 18-19 maja 2017

Fundacja Dialog-Pheniben po raz kolejny została partnerem Oświęcimskiego Forum Praw Człowieka. W ramach działań Oświęcimskiego Forum Praw Człowieka zapraszamy do udziału
w IV. Międzynarodowej konferencji Europa wobec wyzwań XXI wieku (Oświęcim, 18-19 maja 2017 r.). Tegoroczny temat przewodni konferencji to: Bohaterowie i antybohaterowie.

Władysław Frasyniuk, Janina Ochojska, Monika Płatek, Jean-Yves Potel, Anna Wolff-Powęska, Mariusz Wołos, Henryk Woźniakowski, Andrzej Zoll – to tylko część znakomitych gości tegorocznej edycji. Poniżej znajdziecie informację o konferencji oraz formularz rejestracyjny.

Details

Ruszył nabór na kolejną edycję seminarium „Sinti i Romowie w Europie – tożsamość, historia, pamięć” – 29.07. – 04.08.2017, Oświęcim

Jak co roku, zapraszamy na polsko-niemieckie seminarium pt. „Sinti i Romowie w Europie – tożsamość, historia, pamięć”, które odbędzie się w dniach 29.07-4.08.2017 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, ul. Legionów 11. Jeśli masz poniżej 26 lat i chcesz lepiej poznać historię Romów i Europy, a także nawiązać kontakty z rówieśnikami z Niemiec, te warsztaty są właśnie dla Ciebie!

Details

Zamykamy fanpage kwartalnika, ale FB Fundacji nadal działa!

Za kilka dni facebookowy fanpage kwartalnika Dialog-Pheniben zostanie zamknięty. Nie jesteśmy już jako Fundacja Dialog-Pheniben wydawcą wspomnianego pisma. Nie oznacza to jednak, że przestajemy działać! Wciąż jesteśmy i będziemy aktywni. Obecnie realizujemy kilka projektów edukacyjnych oraz przygotowujemy się do kolejnych. W obszarze w którym działamy jest wiele do zrobienia, dlatego dalej będziemy kontynuować nasze aktywności.…

Details

Opinia Prezeski Fundacji Joanny Talewicz-Kwiatkowskiej na portalu ngo.pl

Jeśli interesuje Cię rola organizacji pozarządowych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i reagowaniu na przejawy dyskryminacji, nie możesz przegapić diagnozy Prezeski Fundacji Dialog-Pheniben Joanny Talewicz-Kwiatkowskiej pt. NGO skleją społeczeństwo? Nie z każdym można rozmawiać, która ukazała się na portalu ngo.pl.

Details

Ostatnie warsztaty w ramach projektu „INTERFAITH And Interethnic Coalition-Building To Combat Xenophobia And Religious-Based Discrimination”

W dniach 17 do 19 marca br. w Krakowie odbył się ostatni cykl warsztatów dla przedstawicieli organizacji pozarządowych w ramach projektu „INTERFAITH And Interethnic Coalition-Building To Combat Xenophobia And Religious-Based Discrimination”. Projekt realizowany jest przez National Democratic Institute ze środków Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor – US Department of State. Fundację Dialog-Pheniben reprezentowała Sonia Styrkacz.

Details

III zjazd Akademii Edukacji Antydyskryminacyjnej – Oświęcim, 28-29.01.2017

Za nami trzeci zjazd Akademii Edukacji Antydyskryminacyjnej – projektu, realizowanego wspólnie przez Centrum Żydowskie w Oświęcimiu i Fundację Dialog-Pheniben i przeznaczonego dla nauczycieli i nauczycielki ze szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Tym razem cały weekend poświęcony był problematyce romskiej. Zapraszamy do obejrzenia galerii z warsztatów.

Details

Akademia Praw Człowieka Humanity in Action Polska – ostatnie dni rekrutacji

Jeszcze tylko do niedzieli 29 stycznia 2017 można zgłaszać się do udziału w Międzynarodowej Akademii Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej „Inkubator idei”(Humanity in Action Fellowship 2017). Tegoroczne edycje programu odbędą się w dniach 26 maja – 25 czerwca 2017 r. w Warszawie i Berlinie oraz od 5 do 30 lipca 2017 r. w Atlancie. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, zachęcamy do zapoznania się z informacjami od organizatorów (poniżej) i wypełnienia aplikacji. Limit wieku: 28 lat.

Details

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2017 od Fundacji Dialog-Pheniben

Już niedługo na chwilę się zatrzymamy, zasiądziemy przy wspólnym stole i będziemy wspólnie celebrować rodzinny i duchowy czas. W tym wyjątkowym okresie chcielibyśmy życzyć Wam wszystkim cudownych Świąt i wspaniałego Nowego Roku 2017 pełnego tylko dobrych i pozytywnych dla Was przełomów. Mamy również nadzieję, że w przyszłych roku nadal będziecie nas odwiedzać i że uda…

Details

Konferencja „Discovering Roma Genocide in Central Europe” 9.12.2016, Bratysława – Galeria

W piątek 9 grudnia br. w Bratysławie odbyła się międzynarodowa konferencja „Discovering Roma Genocide in Central Europe”, zorganizowana w ramach projektu o tym samym tytule, realizowanego przez Fundację Milana Simecki ze Słowacji w partnerstwie z organizacjami zajmującymi się problematyką romską z kolejnych 6 krajów: Szwecji, Czech, Rumunii, Węgier, Chorwacji i Polski. Fundacja Dialog-Pheniben – partner projektu – reprezentowana była przez dr Kingę Orzeł-Dereń. Zdjęcia z wydarzenia i program konferencji przedstawiamy poniżej.

Details

Zapraszamy na rozmowę „Z Facebookiem o poziomie dyskusji” – Pauza In Garden, Kraków, 25.11.2016, g.14.00

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu pt. „Z Facebookiem o poziomie dyskusji”, organizowanej przez Różę Thun i HejtStop, która odbędzie się 25 listopada br. o godzinie 14.00 w Pauzie In Garden w Krakowie (ul. Rajska 14). W spotkaniu wezmą udział: Julie de Bailliencourt z Dublina (Facebook EMEA Safety and Policy Manager), jak również Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna), Joanna Grabarczyk (HejtStop) oraz ksiądz Jacek Siepsiak.

Organizatorzy proszą o potwierdzenie udziału do 23.11.2016 na adres: biuro@rozathun.pl 

Details

Dyskusja panelowa: Kobiety pamiętają nazistowskie ludobójstwo Romów – Fundacja EVZ, Berlin, 22.11.2016, g.19.00

We wtorek 22.11.2016 o godzinie 19.00 odbyła się dyskusja panelowa, organizowana przez Fundację EVZ: Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość w jej siedzibie.

Zaproszono na nią panelistki z Polski (dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska – prezeska Fundacji Dialog-Pheniben), Niemiec (Dotschy Reinhardt, reprezentująca Romów i Sinti z rejonu Berlina z organizacji Romnokher) i Ukrainy (dr Natalja Zinevych).

Details

Debaty w ramach projektu „Spojrzenia…” P FIO – VIDEO

Zapraszamy do zapoznania się z zapisem 3 debat na temat różnych aspektów życia społeczności romskich w Polsce i Europie, które odbyły się w latach 2014-2016 w ramach projektu „Spojrzenia – półrocznik społeczno-kulturalny”, dofinansowanego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Ciekawe dyskusje i mnóstwo wiedzy gwarantowane!

Details

Ostatnia debata w ramach projektu „Spojrzenia…” P FIO – 15.11.2016, g.19.00, Warszawa, Pracownia Duży Pokój

Już niedługo dostępny będzie online półrocznik Dialog-Pheniben. Zajmujemy się w nim m.in. zagadnieniem imigrantów w Polsce. Jeśli nie możecie doczekać, zapraszamy we wtorek 15 listopada o 19.00 do Pracowni Duży Pokój (ul. Warecka 4/6, wejście od ul. Kubusia Puchatka). Wspólnie ze Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna i Fundacją Picture.doc organizujemy spotkanie pt. „Kogo i jak witamy w naszych miastach? Rozmowa o politykach miejskich wobec migrantek i migrantów”.

Details

Żywa Biblioteka Kraków – 22.10.2016, g.12.00-18.00

Zapraszamy na Żywą Bibliotekę w sobotę 22.10.2016 od 12.00 do 18.00 do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na ul. Rajską 1 w Krakowie. Fundacja Dialog-Pheniben będzie obecna – będziecie mogli spotkać się z Sonią Styrkacz i zapoznać się z naszymi publikacjami. Nie może Was zabraknąć!

Poczytajcie też, co o Żywa Biblioteka Kraków pisze Fundacja na Rzecz Różnorodności Polistrefa:

Details

Inauguracja Akademii Edukacji Antydyskryminacyjnej 2016/2017

15 i 16 października br. w Muzeum Żydowskim POLIN odbyła się inauguracja Akademii Edukacji Antydyskryminacyjnej. Akademia Edukacji Antydyskryminacyjnej (AEA) to współny projekt Fundacji Dialog-Pheniben i Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu. W ramach Akademii odbędzie się 5 weekendowych zjazdów poświęconych tematyce antysemityzmu, romofobii oraz szeroko pojętej mowie nienawiści ze względu na różne przesłanki.

Details

European Roma Spirit Award 2016

Miło nam poinformować, iż książka „Wybrane zagadnienia diagnozy psychologicznej dzieci i młodzieży w kontekście wielokulturowości oraz wielojęzyczności” otrzymała nagrodę European Roma Spirit Award 2016. Ponadto Rada Europy oficjalnie rekomenduje książkę jako przykład dobrych praktyk. Więcej o tej rekomendacji można znaleźć na stronie Rady Europy: http://goodpracticeroma.ppa.coe.int/en/node/385

Details

Po Kongresie Kultury 2016 – postulaty naszego stolika

Zakończył się Kongres Kultury 2016, który odbywał się w dniach 7-9 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W tej edycji do głosu doszły mniejszości, imigranci i uchodźcy w ramach ścieżki: Europa, Migracje, Wielokulturowość. Jak już Was informowaliśmy, razem z innymi organizacjami pracowaliśmy w ramach stolika „Kultura mniejszości – obcy element czy część kultury Polski?”. Zobaczcie, co nam się udało wypracować i jak to wyglądało.

Details

List otwarty organizacji pozarządowych, popierających Rzecznika Praw Obywatelskich

Po zapoznaniu się z działaniami Rzecznika Praw Obywatelskich, dra Adama Bodnara, w pierwszym roku sprawozdania urzędu, ponad 80 organizacji pozarządowych wyraziło w liście otwartym uznanie dla jego pracy i deklaruje wsparcie go w dalszych działaniach. Każda organizacja, która pragnie dołączyć się do listy i jawnie wyrazić swoje poparcie, może złożyć podpis do 9 października na stronie NaszRzecznik.pl. List wraz z podpisami zostanie przekazany Posłankom i Posłom, którzy niedługo będą dyskutować nad budżetem Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Fundacja Dialog-Pheniben jest jednym z sygnatariuszy listu. Poniżej możecie zapoznać się z jego treścią. Zachęcamy do wyrażenia poparcia dla Naszego Rzecznika!

Details

Nasz temat na Kongresie Kultury

Dziękujemy Wam wszystkim za głosy na nasz temat: Kultura mniejszości – obcy element czy część kultury Polski?, opracowany wspólnie z Żydowskim Stowarzyszeniem Czulent, Fundacją Picture Doc, Moniką Weychert Waluszko, Agnieszką Caban i Krzysztofem Gilem. Dołączają do nas kolejne organizacje, z którymi wspólnie będziemy obradować podczas Kongresu Kultury 2016 w dniach 7-9 października w Warszawie. Wciąż możecie się przyłączyć i brać udział online albo osobiście podczas obrad. Wejdźcie na: rejestracja.kongreskultury2016.pl

Details

Ostatni dzień głosowania na tematy w ramach Kongresu Kultury 2016

Jeszcze tylko dziś do 24.00 możecie głosować na tematy, które dyskutowane będą na Kongresie Kultury 2016 w dniach od 7-9 października br. w Warszawie. Możecie brać w nim udział osobiście lub online. Wystarczy, że zarejestrujecie się na: http://rejestracja.kongreskultury2016.pl/

klikniecie na link, który dostaniecie w mailu potwierdzającym rejestrację i możecie głosować! Każdy ma 7 głosów. Zachęcamy do głosowania na tematy, które zgłosiliśmy razem z innymi organizacjami i osobami, reprezentującymi mniejszości. Poniżej zamieszczamy ich opisy:

Details

72. rocznica likwidacji tzw. Zigeunerlager – 2 sierpnia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti

2 sierpnia o godzinie 11.00 na terenie byłego obozu romskiego – tzw. Zigeunerlager w KL Auschwitz- Birkenau, odbędą się uroczystości upamiętniające likwidację tego obozu w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku, podczas której w komorach gazowych zamordowano 2897 pozostałych tam jeszcze Romów.Dziś ten dzień obchodzony jest w wielu krajach jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Uznał go również polski Sejm i Parlament Europejski.

Details